Niste pronašli ono što vas zanima? Unesite željeni pojam, a zatim kliknite dugme za pretragu.
Moj prvi ozbiljniji projekat u crtanju bio je upravo portret. Bio je to neki lik sa naslovne strane neke knjige i sećam se da sam ga crtao danima i danima dobro pazeći na svaku liniju i trudeći se pri tome da što manje koristim gumicu za brisanje.
Crtež je ispao tako dobro da sam ga poklonio, a ja sam u isto vreme dobio poklon u vidu samopotvrde da "imam talenat" odnosno da mogu dobro da crtam.
Mada mnogi misle da je crtanje ljudi teže nego, recimo, crtanje pejzaža, zapravo nije tako.
U crtanju glavni problem je gledanje. Ne postoje "lake" odnosno "teške" teme i objekti za crtanje, sve se svodi na poznavanje osnovnih elemenata, njihove proporcije i koordinaciju vaših očiju sa vašom rukom koja drži olovku.
Jednom kada naučite sve elemente građe i počnete da obraćate pažnju na njihove proporcije shvatićete da crtanje portreta i nije tako teško kao što ste mislili.
Premda glave i lica odraslih osoba mogu da budu u mnogim različitim formama i veličinama, jedna te ista, osnovna pravila proporcija mogu da se primene gotovo na svakome.
Moj savet vam je da kada učite da crtate ljude i lica nemojte se previše opterećivati time da li će ličiti 100% na original i da li će se ono što crtate dopasti drugima. Umesto toga skoncentrišite se na objekat i gledajte ga očima umetnika.
Ja još uvek ako nisam dovoljno skoncentrisan ili crtam "brže nego što gledam" omašim sličnost objekta ali se zbog toga uopšte ne uzbuđujem.
![]() Ovako je ispao moj pokušaj da nacrtam lik mladića, delo nekog od starih majstora. Pokušavao sam bez ikakvog razloga da ga nacrtam što brže. |
![]() Ovo je moj drugi pokušaj. Bio sam znatno pažljiviji, a i već sam imao "iskustvo" od prvog pokušaja. |
Ovo je treći pokušaj. Crtao sam ga olovkama za skiciranje na običnom papiru za pakovanje. Vidite kako se strpljivošću i vežbom dolazi do željenog rezultata.
Kada je reč o portretu glave, prema položaju glave u odnosu na tačke posmatranja postoje tri različite pozicije:
• Anfas - pogled spreda. To je pozicija kada lik, koji crtamo, gledamo sa prednje strane ravno u oči. Ovo je pozicija sa kojom se susrećemo vrlo često u svakodnevnom životu jer ljude sa kojima pričamo, najčešće gledamo pravo u oči, voditelje na TV ekranima gledamo pravo u oči...ovo možete da iskoristite da posmatrate karakteristike i proporcije lica ljudi, a da pri tome, ne budete "okrivljeni" da buljite u njih.
Ukoliko vam merenje i prenošenje mera pretstavlja problem, pokušajte pomoću ove moje alternativne metode da postavite tačan šablon proporcije glave, a zatim samo nacrtajte, na tako dobijenom šablonu, sve karakteristike lica koje možete da uočite.
• Profil - pogled sa strane. Kada je glava, u odnosu na naše tačke gledanja, okrenuta za 90° tako da možemo da vidimo samo jednu polovinu lica onda se ta pozicija zove profil. Kada budete pažljivo pogledali profil čovekove glave videćete da u ovoj poziciji elementi lica, oko, nos, usta i uvo zauzimaju jedva 15-tak procenata celokupne površine glave gledane iz ovog ugla.
Kada budete dobro proučili proporcije glave gledane u profilu, pokušajte primenom ove metode da napravite plan za crtanje likova u profilu. Kada napravite tačnu šemu i postavite sve elemente lica tamo gde im je mesto, onda ćete vrlo lako da nacrtate sve karakteristike lika koji crtate.
• Poluprofil - je termin koji se koristi za sve pozicije glave između anfasa i levog i desnog profila. Vrlo često ćete nailaziti i na termin tročetvrtinski portret, a to se odnosi, kako mu sam naziv i ukazuje, na poziciju kada se glava nalazi tačno na sredini između pozicije anfasa i profila.
U ovoj poziciji stvari izgledaju malo komplikovanije, međutim, ako dobro naučite vertikalne i horizontalne proporcije glave, spajanjem jednostavnih geometrijskih oblika možete da napravite poprilično tačnu šemu koja će vam biti osnov za dalji rad.
Iako delovi lica i glave uglavnom ulaze u istu proporcijsku šemu i izgledaju poprilično isto kod svih, oni se razlikuju od čoveka do čoveka po sitnim detaljima.
Biće vam od velike koristi ako znate osnovne detalje i karakteristike pojedinih delova tela.
• Kako nacrtati oko - Prvi kontakt sa ostalim ljudima pravimo očima. One nam dosta govore o osobi u koju gledamo pa su zato prvi na ovoj listi.
• Kako nacrtati nos - Iako naizgled jednostavan objekat za crtanje, nos ume da zada dosta muke čak i iskusnijim umetnicima.
• Kako nacrtati uvo - Jednostavan trik kako da napravite tačnu skicu ovog, na prvi pogled, neobičnog dela lica.
• Kako nacrtati usta - Par smernica kako da skicirate i osenčite usne.
Vrati me sa Portret na Naslovnu
Novo! Komentari
Šta imate reći o onome što ste upravo pročitali? Napišite svoj komentar u označenom polju dole.